K. D - REALIZACJE KRAJOWE - JOB INTERVIEWSTesinske Divadlo / Scena Polska

Petr Zelenka

JOB INTERVIEWS


Przekład: Krystyna Krauze
Reżyseria: Katarzyna Deszcz
Scenografia: Andrzej Sadowski
Asystentka reżysera: Małgorzata Pikus

Obsada:
Małgorzata Pikus, Mariusz Osmelak, Rafał Walentowicz, Dariusz Waraksa, Lidia Chrzanówna, Marcin Kaleta, Grzegorz Widera, Joanna Litwin, Tomasz Kłaptocz, Patrycja Sikora, Barbara Szotek-Stonawski, Anna Paprzyca

Sufler: Anna Kaczmarska

Inspicjent: Iwona Bajger

Premiera: 24 lutego 2018, Czeski Cieszyn


Foto: Karin Dziadková


Spektakl zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Bez Granic 2018.

Link do Bez Granic →


Aktualność napisanej kilka lat temu sztuki „Job Interviews” odnajduję w przekazie, że ilekroć porzucamy pewne fundamenty w życiu jak rodzina, przyjaźń, szczerość, miłość, zaufanie na rzecz gonitwy za pracą, pieniądzem i sławą czeka nas żałosny koniec. Po co nam pieniądze, kiedy jesteśmy chorzy i samotni? To pytanie na pewno nie jest odkrywcze, ale wciąż bardzo aktualne. Właściwie w momencie, gdy coraz więcej z nas gubi kompas moralny, ten przekaz staje się z dnia na dzień coraz mocniej na czasie.
25 / 02 / 2018
Małgorzata Bryl-Sikorska

link do żródła

/.../ Tacy jesteśmy, taki jest świat jaki tworzymy. Nie wiadomo już co jest prawdą, a co kłamstwem. Co jest dobrem, a co złem. Każdy ma swoją definicję, a właściwie są to definicje przyjęte z TV,  internetu i właśnie z show-biznesu, bo polityka, publicystyka, a nawet edukacja i religia to też show. I tak wygląda cały nasz współczesny kretynizm. Pozbawiamy się własnego zdania bo nas nie nie stać, albo nawet już sami nie wiemy co to znaczy mieć własne zdanie. W bohaterce rodzi się sprzeciw, bunt, ale też i głęboki psychiczny kryzys. Umiera ojciec, traci relację z bratem, z przyjaciółmi, ze współpracownikami i z byłym mężem.
Druga część spektaklu to już zaplanowana tzw. społeczność terapeutyczna, na której Nina zostaje poddana konfrontacji z własnym życiem. Staje naprzeciw swych życiowych i biznesowych partnerów. Z każdym rozgrywa mini – pojedynek. Terapia to też biznes i Nina wychodzi z niej obronną ręką bo doskonale zdaje sobie sprawę z tego co się dzieje i z czym ma do czynienia. Nie ma już jednak szans na odzyskanie dawnej pozycji. Jest już „nikim”.

B. Słupczyński

link do żródła