<- realizacje:

 

Tesinske Divadlo/Scena Polska, Cz. Cieszyn
Iwona Kusiak
Pięknośc dnia


Obsada:
Joanna Litwin-Widera, Joanna Gruszka, Kamila Kumpanova, Halina Pasekova, Anna Paprzyca, Małgorzata Pikus & Janusz Kaczmarski

 

Premiera: 30.06.2011


"Piękność dnia" to sztuka przedstawiająca portrety kobiet, z których każda na swój sposób dąży do ideału. Nie chce, tak jak babcia widzieć zmarszczek, zestarzeć się. Kobiety nie dopuszczają do siebie w ogóle starości. Chcą być zewnętrznie piękne, w ogóle nie liczy się dla nich piękno ducha. Zranione w przeszłości, okradzione z własnych wartości pogubiły się w świecie pełnym złudzeń i pogoni za karierą. Zapomniały o podstawowych wartościach, nie dostrzegły prawdziwych problemów. Zapłaciły za to największą cenę.

Na wielkie brawa zasługuje scena finałowa "Piękności dnia". Światło, które pada tylko na Wiolę, główną bohaterkę, cisza wokół i gesty świadczące o popełnieniu samobójstwa wbijają widzów w fotel.
Barbara Sliż /Gazeta Codzienna / 05.07.11

 

Niespełnienie
„Piękność dnia” miała być głosem kobiet, narracją o kobiecym niespełnieniu, złudnych nadziejach. Miała piętnować stereotypowość, uwięzienie w konsumpcjonizmie. Wreszcie – miała nawiązywać do dramatów Czechowa. I choć nie żyjemy już w czasach remiksu kulturowego, choć dawno ogłoszono już kulturę remiksu, to jednak zarysowanych programowo konotacji w „Piękności dnia” nie dostrzegam. Może dlatego, że w przedstawieniu widać właśnie za wiele, za wiele zostaje podane na tacy, odsłania się wszystko – dochodząc w pewnej chwili do momentu, kiedy unaocznia się fakt, iż widza niewiele zaskoczy, napięcie nie wzroście, nie zdarzy się właściwie nic.

Anna Gębala / Dziennik Teatralny / 07 lipca 2011

 


więcej >>